نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که استرس مزمن ناشی از عوامل تنش زای مهم در زندگی و رفتارهای مربوط به تیپ شخصیتی نوع A، خطر بروز سکته مغزی را تشدید می‌کند.


به نقل از واشنگتن پست، پیش از این معلوم گشته بود که عوارض‌ احتمالی‌ استرس‌ مزمن‌ می‌تواند در بسیاری‌ از مشکلات‌ مربوط‌ به‌ سلامت‌ شامل‌ حوادث‌، آرتریت‌، آسم‌، سرطان‌، سرماخوردگی‌، کولیت‌، دیابت‌، اختلالات‌ غدد درونریز، خستگی‌، سردرد، کمردرد، مشکلات‌ گوارشی‌، اختلالات‌ پوستی‌، بیماری‌ قلبی‌، فشار خون‌ بالا، بی‌ خوابی‌، دردهای‌ عضلانی‌، اختلال‌ کارکرد جنسی‌ و زخم‌ها نقش‌ بازی‌ می‌کند.


در مطالعات پیشین نشان داده شده بود که استرس مزمن موجب بروز علائم جسمی و روانی نامطلوب می‌شود که اگر بیش از ۶ ماه طول بکشد خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، اما در این مطالعه ارتباط مستقیم بین استرس مزمن و افزایش خطر سکته مغزی، آشکار شده است.


محققان با انجام یک پژوهش بر روی ۱۵۰ بزرگسال با سن متوسط ۵۴ سال که به یک مرکز سکته مغزی مراجعه کرده بودند و مقایسه آن‌ها با یک گروه از افراد سالم، دریافتند که خطر ابتلا به سکته مغزی در میان کسانی که یک واقعه تلخ و دلهره‌ آور را در سال گذشته تجربه کرده بودند حدود ۴ برابر بیشتر از افراد دیگر بوده است.

براساس این گزارش محققان علائم وجود استرس مانند اضطراب و افسردگی و دیگر الگوهای رفتاری نشان دهنده نوع صفات شخصیتی را‌ ارزیابی کردند و عوامل خطر شناخته شده بیولوژیکی برای سکته مغزی مانند دیابت، فشارخون، کلسترول بالا، سابقه اختلالات ریتم قلبی و خواب‌آلودگی در افراد را منظور کردند و عادات و شیوه زندگی آن‌ها مانند مصرف کافئین و نوشیدنی‌‌های انرژی ‌بخش، سیگار کشیدن و غیره را نیز مورد بررسی قرار دادند.


نتایج حاصل از این گزارش با بررسی همه عوامل صرف نظر از عوامل خطر دیگر مانند جنس و شیوه زندگی ناسالم حاکی از آن است که بیشترین خطر ابتلا به سکته مغزی با یک زندگی پر استرس و نوع رفتار شخصیتی افراد مرتبط بوده است و استرس مزمن که به وسیله محرکهای استرسزا و صفات شخصیتی نوع A‌ به وجود می‌ آید امکان بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد. (تیپ شخصیتی A به گونه‌ای از افراد اشاره می‌کند که کمالگرایی، درجه بالایی از اضطراب، کم طاقتی و عدم ابراز مناسب خشم و نامیدی از مشخصه‌های آنهاست.)


گفتنی است افراد با داشتن شخصیت نوع A آشکارا از حرکات کند، ترافیک، صف بستن و هر چیز دیگری که وقت با ارزش را تلف کند، ناراحت می‌ شوند و تلاش برای پیشرفت در افراد شخصیت نوع A‌ معمولا در جوی از تنش، اضطراب و خشم صورت می‌‌گیرد.

 

منبع: شفانیوز